Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

OTOMATİK TESCİL EDİLEN İNŞAAT İŞ YERLERİNDE YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ RUHSATI DÜZENLEYENMAKAM TARAFINDAN VERİLECEKTİR

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
432
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
ÖZET : Yapı ruhsatına istinaden otomatik iş yeri tescil edilen özel nitelikteki inşaat işlerinden dolayı SGK’ ya ilişiksizlik belgesi müracaatı olmaksızın yapı ruhsatlarına ait yapı kullanma izin belgesi, ruhsatı veren makamdan alınabilecektir.
UYGULAMANIN USUL VE ESASLARI:
Yapı ruhsatına istinaden otomatik tescil edilmiş özel nitelikteki inşaat iş yerlerinde ilişiksiz belgesinin alınma süreci aşağıda belirtilmiştir.
1) İşveren öncelikle ruhsat vermeye yetkili makama müracaat edecektir.
2) Müracaat edilen makam, SGK’ ya yapı ile ilgili araştırma işleminde gerekli olan bilgileri elektronik ortamda online olarak iletecektir.
3) SGK ünitesi, ilişiksiz belgesi için müracaat edilen makamdan gelen bilgiler doğrultusunda araştırma işlemini tamamlayacaktır.
4) SGK ünitesi araştırma işlemini yaparak, elektronik olarak oluşturduğu inşaat iş yerine ait ilişiksizlik belgesini ilgili makama online olarak gönderilecektir.

Yukarıda açıklanan süreçler, yapı ruhsatına istinaden tescili otomatik yapılan iş yerleri için uygulanacak olup, manuel tescil edilmiş özel nitelikteki inşaat iş yerlerini kapsamamaktadır. İnşaat iş yeri işverenlerimiz ile meslek mensuplarımız, bu düzenleme ile ilişiksiz belgesini, yapı kullanma izin belgesi için başvurduğu makamdan almış olacaktır.
Saygılarımızla…

KARARIN TAM METNİ