Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Tasfiye kararnamesi kapsamında idarelere başvurularda Dikkat edilecek hususlar

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
569
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
İmalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışlar nedeniyle İhale sözleşmelerin feshi ya da devri için 18.01.2019 tarihinden itibaren 60 gün içinde yüklenicinin idareye yazılı olarak başvurması gerekmektedir.
idarenin doğrudan karar vermesi mümkün olmayıp, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü ve idarenin onayına bağlı olarak sözleşmeler feshedilip tasfiye edilebilecek ya da veya devredilebilecektir.

Aynı şekilde Kanun kapsamında devredilen sözleşmeler ile kapsama girmekle birlikte devredilmeyen sözleşmelerde, 18.01.2019 tarihinden itibaren 60 gün içinde yüklenicinin idareye yazılı olarak başvurması kaydıyla süre uzatımına ilişkin kısıtlama ve şartlara tabi olunmaksızın Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınarak idare tarafından süre uzatılabilecektir.

Hem idare tarafından görüş için Hazine ve Maliye Bakanlığına yazılan yazılarda hem Bakanlık görüşünün oluşturulmasında hem de idare onayında Yüklenicilerin yazmış oldukları dilekçelerin ve ortaya konulan gerekçelerin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle fesih ve devir talebiyle yazılan yazılarda devir ve fesih şartlarının oluştuğunun yüklenicilerce ortaya konulması gerekmektedir. Bu kapsamda imalat girdilerinde ortaya çıkan beklenilmeyen fiyat artışlarının işi ne şekilde etkilediği, iş kapsamında öngörülen malzemelerdeki artış oranları vb. hususlar yüklenici tarafından ortaya konulmalıdır.

Aynı şekilde süre uzatım talebiyle yazılan dilekçelerde de gerekçelerin ortaya konulması gerekmektedir.

Bu nedenle fiyat artışlarının işi etkileme derecesi ortaya konulmadığı durumda sadece “Kanun kapsamından yararlanmak istiyorum” BASİT Bir Dilekçe şeklindeki taleplere olumlu yanıt verilmeyebileceği düşünülmektedir.Detaylı Bilgi Desteği Almak için (İhale Destek Hattımız: 0534 819 47 25 ]