Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Tasfiye kararnamesinde,mağdur firmaların idarelere bu konuda laf anlatması deveye hendek atlatmaktan zor

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
569
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
Kamu müteahhitlerini rahatlatacak, iş bırakıldığında ceza ödenmemesini sağlayacak veya fazladan ödenek ile işin bitirileceği tasfiye kararnamesinin gecikmesiyle teminat mektupları geçersiz kaldı.

Kur yükselişi nedeniyle oluşan fiyat farkları kamu müteahhitlerini zor duruma düşürdü. Zararın 2.5 milyar lirayı bulduğu belirtiliyor.

2018 yılı eylül ayında müteahhitler başta olmak üzere devletle iş yapan tüm iş insanlarını ekonomik olarak zor durumdan kurtaracak tasfiye kararnamesi konuşulmaya başlanmıştı.

Düzenleme sayesinde, iş insanları ya fazladan para almayı kabul edip işi bitireceklerdi ya da hiçbir ceza ödemeden işi bırakacaklardı. Ancak kararname ocak ayında yürürlüğe girdiği için birçok müteahhidin bankadaki teminat mektuplarını zora soktu.

müteahhitlerin uzun zamandan beri beklediği ancak 18 Ocak’ta yayınlanarak yürürlüğe giren Tasfiye Kararnamesi, teminat mektuplarını kurtaramadı.

Aralık ayında çıkması beklenen ve sektör tarafından umutla beklenen kararnamedeki gecikme 1000’den fazla müteahhidin bankalara verdiği teminat mektuplarını yaktı. Sektörün önde gelen isimleri zararın 2.5 milyar lirayı bulduğunu tahmin ediyorlar.

Mağduriyetin özellikle belediyelerin süre uzatımına gitmemesi ve yeni ihalelere girmelerinin engellenmesinden kaynaklandığı da ifade ediliyor.

Tasfiye kararnamesinin geç yürürlüğe girmesi ile imkon un ifadesine göre 100 bin müteahhit batabilir

Müteahhitler, gecikmeden dolayı, yanan teminat mektuplarının iadesini ve yeni ihalelere girme konusundaki yasağın kaldırılmasını talep ediyor

Kamuya iş yapan firmaların son umudu olan tasfiye Kanunu nihayet kör-topal da olsa çıktı. Çıkartılan Kanunla sözleşmelerin devri, fesih edilebilmesi ve süre uzatım verilmesi alternatifleri sunuldu.

Kanunda fiyat farkı verilmesine ilişkin düzenleme yapılmamış olması işin kör-topal tarafı…

Ayrıca sözleşmelerin devri, fesih edilebilmesi ve süre uzatım verilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı görüşünün alınması ile idare onayı şartı aranması ayrı bir muamma.

Deyim yerindeyse idarelere bu konuda laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor…

Çoğu idare yapılan başvuruları bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı düzenleme yapmadı diye reddediyor.

Düzenlemede Hazine ve Maliye Bakanlığına düzenleme yapma görevi verilmemiş ki onu bekleyesin…

Öyle gözüküyor ki bu işlerin sonu da Yüce Türk Yargısında bitecek…