Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Tasfiye kararnamesinin uygulaması sadece İdarelerin iki dudağı arasında (idare,fesih yetkisine onay verirse)

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
569
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda tamamlandı ve Resmi Gazetede Yayınlanarak Yasallaştı.

İnşaat sektörünün büyük merakla beklediği ve sektörün derdine derman olması beklenen görüşülmekte olan torba tasarının 32. maddesi üzerine Milletvekilleri, maddede yer alan eksikliklere tepki gösterdi ve tasarının bu haliyle sektörün derdine derman olmayacağını savundu

  1. NEDEN MADDE ÖNEMLİ
Yasanın içerisindeki en önemli maddenin 32. madde olduğu, “32. madde Özellikle müteahhitlerle ilgili feshedilebilme yani yaptığı işleri bu kanun ve kararname çerçevesinde feshetme şansını veriyor ama içinde bulunduğu durum itibarıyla feshetmek bir noktada sorunu çözmüyor.

Burada feshetmek için özellikle idarenin onayını bekliyor yani eğer idare, yönetim bu fesih yetkisine onay verirse müteahhit bunu feshedebilir.

Bu fesihle beraber maliyetlerin de İdareler açısından arttığını hep beraber göreceğiz.

İhale alarak Yapım işleri yapan bu sektörün içinde herkes bilir ki feshedilen bir işin, diyelim yüzde 70’i yapıldı, yüzde 30’u duruyorsa, siz geri kalan yüzde 30’u en az 2 katına, 3 katına mal ediyorsunuz demektir.
Müteahhitlik sektöründe özellikle bu feshedilen işlerin maliyeti tahmininizden her zaman daha yüksektir. Dolayısıyla feshetmek yerine, özellikle fiyat farkı kararnamesiyle bunu desteklenmesi halinde devlete çok daha uygun rakamlara mal olacağını ve Kamu zararını asgari düzeylerde olacağı kesindir.

Bu fesih maddesiyle müteahhitlerin önünü açmanın mümkün olmadığı, “Aynı şekilde fiyat farkı kararnamesi olmadığı sürece bu yasanın da bir tarafı yok demektir.

Bugün, özellikle ihalesi yapılan işlerde TEFE’ ile, TÜFE’yle iş yapan müteahhitler var ama bunun yanı sıra sabit fiyatla iş yapan firmalarda var.

Sabit fiyatla iş yapan firmalar idarenin onayıyla bunu feshetmeye kalktığı takdirde çok ciddi zararlara giriyor,

özellikle bu kesime de kesinlikle fiyat farkı kararnamesinin gündeme alınması gerekmektedir

Onun için, bu fesih kararnamesi idarenin onayına bırakılması idarelerin kendi yandaşlarının almış oldukları ihaleleri onaylayıp yandaş müteahhitleri bu sıkıntılarından kurtaracağı gibi

İdarelerin,Yandaş Firmaların rakipleri olabilecek müteahhitlerinde TASFİYE KARARNAMESİNİ uygulamamaları halinde bu firmalarında çok büyük sıkıntılar içerisinde kalacağı bir gerçektir.

Tasfiye kararnamesinin idarelerin keyfiyetine bırakılan bu maddenin hükümet tarafından sıkı denetime alınmaması halinde ihale hukuku süreçlerinde hizmet veren Firmamız bu konuda sorun yaşayacak Firmaların haklarını Yargı sürecinde sonuna kadar destek vereceğimizi belirtmek isteriz

Saygılarımızla

MBS İhale Danışmanlık