Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Unvan Değişikliği Nedeniyle Yeniden Düzenlenen Sözleşmede Damga Vergisi

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
404
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANTALYA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

( Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü )

Sayı : 76464994-155[DH.2015.35]-56

Tarih : 17/02/2016

Konu : Unvan Değişikliği Nedeniyle Yeniden Düzenlenen Sözleşmede Damga Vergisi

İlgide kayıtlı özelge talep formunda, şirketinizin 31.12.2014 tarihi itibariyle nevi değiştirmek suretiyle limited şirketten anonim şirkete dönüştüğü belirtilerek, bazı iş sözleşmeleri ile kira kontratının yenilenmesi durumunda damga vergisi uygulaması konusunda Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.

488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisine tabi olacağı, bu Kanundaki kağıtlar teriminin yazılıp imzalanmak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade edeceği; 9 uncu maddesinde, bu Kanuna ekli (2) sayılı tabloda yazılı kağıtların Damga Vergisinden müstesna olacağı hükümleri yer almıştır.

Kanuna ekli (2) sayılı tablonun “IV-Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar” başlıklı bölümünün 17 nci fıkrasında, Kurumlar Vergisi Kanununa göre yapılan birleşme, devir ve bölünmeler nedeniyle düzenlenen kağıtların damga vergisinden istisna edileceği hükmü bulunmaktadır.

Öte yandan, 5520 numaralı Kurumlar Vergisi Kanununun 19 uncu maddesinin bir ve ikinci fıkralarında, “(1) Bu Kanunun uygulanmasında mevcut şartlar dahilinde oradaen dönemmeler devir hükmündedir:

a) Bir iletişim sisteminde infilaah eden kurum ile beraberlikilen kurumun kanunî veya iş merkezlerinin Türkiye'de.

b) Münfesih kurumun devir bağlantısı bilânço değerlerinin, devralınması ve aynen bilânçosuna geçirilmesi.

(2) Kurumların bulunduğu şartlar dahilinde tür değiştirmeleri de devir hükmündedir. ”Hükümleri yer alıyor.

Bu itibarla, devir hükmindeki nev'i işlem işleminin 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 19 uncu maddesindeki şartlar sözleşmesi ve daha önceleri orada iş sözleşmeleri ile kira kontratının bu şekilde yenilenmesi gerekiyor; süre uzatımına gidilmemesi, tutarı ve diğer hükümlerde herhangi bir durumda olması şartsız neme yapılmalıdır.