Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Yapı Kooperatiflerinin Ortaklarla ve İlişkili Kişilerle Yapmış Olduğu Kat Karşılığı İnşaat İşlerinin, Muafiyet Hükümleri Yönünden Değerlendirilmesi

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
562
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
kooperatif terimi, Latince ‘coopera’tio’ kelimesinin kaynağını teşkil eden Fransızca’ da ki ‘coeperer’ kelimesinden doğmuş ve tüm dünyaca genel kabul görmüş olup, birlikte iş görmek ya da iş birliği anlamında kullanılmaktadır. Kooperatifin tanımı ise 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nda şu şekilde yapılmıştır: “Tüzel kişiliği haiz olmak üzere ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan değişir ortaklı ve değişir sermayeli ortaklıklara kooperatif denir.” Yapı kooperatifleri ise bu temelde ortakların konut/ işyeri ihtiyaçlarını sağlamak üzere kurulurlar. Yapı kooperatifleri Konut Yapı Kooperatifi, Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve Küçük Sanayi Sitesi yapı kooperatifi olmak üzere üç türdür. Ülkemizde kooperatifçilik önemli bir konuma gelmişken son yıllarda da inşaat sektörünün ekonomide lokomotif sektör haline gelmesi; yapı kooperatifçiliğinin de önemini de arttırmıştır.

Türkiye Milli Kooperatifler Birliğinin 2014 yılı faaliyet raporundaki istatistiki veriler incelendiğinde bu durum açıkça ortadadır. Aşağıdaki tabloda hizmet türlerine göre faal kooperatif ve bireysel ortak sayıları gösterilmiştir.

Yazının Devamını okumak için KAYNAK