Neler yeni
  • Merhaba, Ziyaretçi forumdan tam anlamıyla faydalanmak için foruma üye olmalısınız. Eğer üyeliğiniz ise giriş yapmalısınız.

Yapım ihaleleri Yeni Birim Fiyatın Yükleniciyle Birlikte Oluşturulması

mbsihaledanismanlik

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
553
Beğeniler
56
Konum
ihale Danışmanı
GSM No
05348194725
#1
Yeni birim fiyatlar sözleşme ve eklerinde yer almadığından dolayı yüklenici ve idare arasında mutabakat sağlanarak tespit edilmelidir.

Yapım işi sözleşmenin imzalanmasından önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre işlemler yürütülürken sözleşmeden sonra ise 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa göre yürütülmektedir.

Yeni birim fiyatlar sözleşmeye bağlanan işin dışında kalan bir imalat olduğundan ötürü idarenin tek taraflı fiyat tespit etme gibi bir durumu bulunmamaktadır.

Bu Yapım işine ait yeni birim fiyat ihtiyacında idare ve yüklenici arasında uzlaşma sağlandığı takdirde, tespiti yapılan yeni birim fiyatın geçerli olması için idarenin onayı gerekmektedir.

Bu düzenlemeye ait Yapım İşleri Genel Şartnamesinin 22. maddesinde 4. Fıkrası; “Yeni fiyat yüklenici ile birlikte yukarıda belirtilen usullerden biri ile tespit edilerek düzenlenen tutanak idarenin onayına sunulur ve otuz gün zarfında idarece onaylanarak geçerli olur” Şeklinde düzenlenmiştir.